Yabancı Uyruklu Bakıcı Çalışma Şartları

yabanci-uyruklu-bakici-calisma-sartlari
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Ev hizmetlerinde çalışacak yabancı uyruklu bakıcılara olan talep günden güne artmakta. Son zamanlarda değişen mevzuatlarla birlikte de artık yabancı uyrukluların Türkiye’de çalışma şartları daha esnek bir hal aldı diyebiliriz. Hal böyle olunca yabancı uyrukluların ve işverenin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşın belirli mevzuatları yerine getirmesi şart oldu. Hem çalışanı hem de işvereni korumak amacıyla düzenlenen kanuni değişikliler yerine getirildiği takdirde yabancı uyruklu bakıcıların Türkiye’de çalışması için önlerinde herhangi bir engel kalmıyor. Bu mevzuatları yerine getirmek mümkün fakat çalışacağınız yabancı bakıcının kiminle ilgileneceğine hatta ilgileneceği kişinin yaşına kadar bildirmeniz gerekiyor. Peki bu şartları yerine getirirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Hep birlikte inceleyelim.

Yabancı Uyruklu Çocuk Bakıcısı

Ev hizmetlerinde yabancı uyruklu çocuk bakıcı çalıştırmayı düşünüyorsanız eğer işveren olarak öncelikle 12 yaşından küçük bir çocuğunuzun bulunması gerekiyor. Ardından işverenin neden yabancı bir bakıcı ile çalışmak istediğine ve yabancı uyruklu çalışana maaş ödeyebilecek mali gücü olduğunu kanıtlayan belgeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletmesi gerekiyor. Ancak bu belgeleri tamamladıktan sonra yabancı uyruklu çalışan için gerekli çalışma şartlarını sağlayabilirsiniz.

Yabancı Uyruklu Hasta Bakıcı

Eğer işveren olarak yabancı hasta bakıcı çalıştırmaya karar verdiyseniz yine yabancıya ödeyeceğiniz maaşı ödeyebilecek mali güce sahip olduğunuzu gösteren belgeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmanız gerekiyor. Yabancı uyruklu çocuk bakıcısından benzer olarak hasta bakıcılarda da yaş sınırı ve yakınlık gözetilmektedir. İşveren evinde birinci dereceden yakını olması şartıyla 65 yaşından büyük birinin genel bakımını yabancı bakıcıya teslim edebilir. Bunun dışında hasta, 65 yaşından küçük ama yine de bakıma muhtaçsa bu durumu doktor raporu ile belgeleyerek yabancı uyruklu çalışan için çalışma izni alarak çalışma şartlarını oluşturabilirler.

Çalışma Şartlarını Sağlamak İçin Gerekli Olan Diğer Belgeler Nelerdir?

Tüm süreç tabi ki bunlarla da bitmiyor, mevzuat konusunda problem yaşamamak ve gerekli çalışma şartlarını çalışanınıza sağlamak için Türkiye Cumhuriyeti’nin sizden istediği belgeleri de tamamlamanız şart.

  • Yabancı Bakıcı adına alınmış olan en az altı (6) ay süre geçerli ikamet tezkeresi fotokopisi
  • Şahsa ait pasaportun yeminli mütercim tarafından çevrilmiş noter onaylı sureti
  • Şahsa ait son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf
  • Yurtiçi başvurularda Yabancı T.C Kimlik Numarası, fakat bu numara en az 6 süreyle ikamet izni olan yabancılara verilmektedir.
  • Yabancının ev hizmetlerinde çalışacağına dair işveren başvuru dilekçesi
  • İşverenin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve işverene ait konutun bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alınan yerleşim yeri belgesi
  • Başvurular için Vekaletname

Yabancı uyruklu bakıcıların çalışma izinleri konusunda size rehber niteliğinde olabilecek Yabancı uyruklu bakıcı çalışma izni nasıl alınır? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

(Visited 658 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir