Oyun Ablası Nedir Ne İş Yapar?

oyun-ablasi-nedir-ne-is-yapar
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Günümüzde gittikçe popüler bir olgu haline gelen oyun ablaları aslında hem okul öncesi hem de okul döneminde çocukların gelişimleri için önemli bir yer kaplamaktadır. Diğer bir deyişle oyun ablalarını süreç tamamlayıcı olarak görebiliriz. Fakat sıklıkla bakıcı ile karıştırılan bir terim olması sebebiyle oyun ablalarının iş tanımları da bulanıklaşmaktadır. Her ne kadar çocuğa bakmakla ve temel ihtiyaçlarını gidermekle yükümlü olduğu düşünülse oyun ablalarının görevleri aslında bambaşkadır. Peki Oyun Ablası Nedir? Ve Ne İş Yapar?

Oyun Ablası Nedir?

Oyun ablası, çocuk eğitiminde uzman olan ve çocuk psikolojisinde pedagojik altyapıya sahip olan kişilerin, çocuklara günlük hayatlarında nitelik ve kontrol dahilinde arkadaşlık sunan kişilerdir. Dilerseniz bu durumu sunulan bir hizmet olarak tanımlayabilirsiniz. Oyun ablası çocukların sosyal ve kültürel yanlarının gelişmesine katkı sağlamanın yanı sıra onların bilişsel ve motor becerilerininde ilerlemesine destek olmayı amaç edinmektedirler. Genellikle çalışan ebeveynlerin tercih ettiği oyun ablaları kısacası çocuklarınıza/bebeklerinize eğitici oyunlar oynatmak ve onlara çeşitli konular hakkında eğitim vermek için vardır.

Oyun Ablası Ne İş Yapar?

Oyun ablasının ne iş yaptığı aslında ailenin ve oyun ablasının tercihlerine aynı zamanda da niteliklerine göre değişmektedir. Fakat genel bir ifade ile oyun ablaları çeşitli yöntemler ve oyunlarla çocuklara temel tuvalet eğitiminden tutunda yabancı dil eğitimine hatta yetenekleri doğrultusunda drama, tiyatro, performans eğitimlerine kadar verebilmektedir. Oyun ablaları daha önce de belirttiğimiz gibi ebeveynlerin tercihleri ve kontrolleri dahilinde bu eğitimleri çocuklara verebilmektedirler. Bunların dışında oyun ablası okul ve ödevler konusunda çocuklara yardımcı olarak onların okul hayatına daha çabuk adapte olmasını ve okulu sevmesini sağlar. Yeri geldiği zaman çocuklar ailelerine anlatamadıkları duygusal durumlarını bile oyun ablalarına anlatarak psikolojik olarak rahatlarlar. Yani oyun ablalarının bir çok görevi olduğunu fakat işin özünde çocuklara belirli konularda destek vermenin ana sorumlulukları olduğunu belirtmemizde fayda var.

Oyun Ablası Kimdir?

Nitelikli bir oyun ablası profili nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bulmak aslında çok basit. İlk olarak oyun ablasının çocuklar konusunda herhangi bir eğitim veya iş geçmişi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ardından bu işi gerçekten severek yapıp yapmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer hem eğitimli hem de işini severek yapıyor ve bunların yanında güleryüzlü, sabırlı, soğukkanlı ve değişime açık biri ise ideal oyun ablasının özelliklerinin bir çoğunu taşıyor demektir. Eğer saydıklarımızın tersine bu özellikleri taşımıyor ve geçici olarak bu işi yapmayı düşünen biri ise hem size hem de çocuğunuzun psikolojisine ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple oyun ablasını seçerkende ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

Çocuğunuza oyun ablası seçerken öncelikle dikkatli bir araştırma yapıp, adayları görüşmeye çağırmadan önce kriterlerinizi dikkatli bir şekilde düşünerek listemelisiniz. Bu doğrultuda oyun ablaları ile yüz yüze görüşme yaparak çocuğunuz için ideal oyun ablasını seçebilirsiniz.

Oyun ablaları hakkında size rehber niteliğinde olabilcek Çocuklar İçin Oyun Ablasının Önemi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

(Visited 741 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir