Okul Öncesi Etkinliklerin Çocuklar İçin Önemi

okul-oncesi-etkinliklerin-cocuklar-icin-onemi
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Okul öncesi süreci çocukları okula hazırlamasının yanı sıra onlara farklı kişisel özellikler de katar. Bu sürecin doğru ve verimli bir şekilde yönetilmesinde en büyük yardımcılar düzenlenen çocuk etkinlikleridir. Bu etkinliklerin amacı çocuğun yeteneklerini açığa çıkarmak ve onları öğrenmeye hazır hale getirmektir. Birçok araştırma, okul öncesinde uygulanan eğitim sürecinin, çocukları ileriki yaşantılarında akademik, duygusal ve sosyal açıdan öne çıkardığını göstermiştir. Bu yazımızda sizlere okul öncesi etkinliklerin çocuklar için öneminden bahsedeceğiz.

Sosyalleşme ve Paylaşma İçgüdüsü Sağlar

Özellikle 4-6 yaş arasındaki çocuklar anne-baba dahil hiçbir şeyi paylaşmak istemez. Aslında bunun özünde sevginin ve ilginin paylaşılamaz olduğu yatar. Fakat çocuklar okul öncesinde düzenlenen etkinliklerde diğer çocuklarla kaynaşıp, paylaşma içgüdüsüne sahip olmaya başlarlar. Bu etkinliklere çocukların anne ile değil, sahip olduğu bir bakıcı ile katılması daha doğru olur. Bir şeyleri paylaşabilmek, çocuklarda sosyalleşmeyi ve cesareti de arttırır. Utangaç olan ve aileye fazlasıyla düşkün olan çocuklarda, sosyalleşme için gereken çaba gösterilmez, gereken ortamlara girilmez ise ilerleyen zamanlarda çocukların bunu aşması çok güç hale gelebilir.

Takım Çalışmasına ve Saygı Göstermeye Alışır

Çocuk etkinliklerinde uygulanan takım çalışması sayesinde, çocuklar diğer kişilerin düşüncelerinin dinlenilmesi gerektiğini, işbirliğini ve adaleti öğrenir. Düzenlenen etkinliklerin birçoğunun merkezinde takım çalışması yer alır. Çocuklar küçük yaşta böyle bir ortamda yetiştirildiklerinde, ileriki yaşamlarında da takım içerisinde esnek, anlayışlı ve uyumlu olabilmektedirler. Yine bu tür etkinlikler çocuklara, karşısındaki insanlara karşı saygı göstermesi gerektiğini ve kaybetmeyi de kabullenmeleri gerektiğini öğretir. Saygı kavramı her ne kadar aile ve bakıcı sayesinde aşılanmaya başlanılsa da, bunu öğrenmek için en iyi ortam yapılan çocuk etkinlikleri kapsamıdır.

Dayanıklılık ve Konsantrasyonu Arttırır

Konsantrasyon ve zeka becerilerinin geliştirilmesine yönelik etkinliklerin özellikle okul öncesi dönemde yapılması büyük önem arz etmektedir. Çocukların hayal dünyası bilhassa bu dönemde fazlasıyla zengindir. Can sıkıcı ve monoton olarak gördükleri hiçbir düzenden hoşlanmazlar.  Bu dönemde içlerinde bulundukları çocuk etkinlikleri onları yaratıcılığını kullanmaya, dikkatini vermeye ve hemen pes etmemeye teşvik eder.

Akademik Başarıya Hazırlar

Okul öncesi dönemde uygulanan çocuk etkinlikleri çocukları çeşitliliğe maruz bırakır. Daha sabırlı olmalarını, kendilerine ve diğerlerine karşı daha esnek olmalarını sağlar. Birey olduklarının farkına varıp, güven ve benlik saygısına kavuşurlar. Bir şeyler öğrenme coşkusunu kaybetmez, ileriki hayatlarında da bu yaklaşımı sürdürürler. Okul öncesi dönemdeki çocuk etkinlikleri onları hayata, okula ve olaylara hazırlar, onların gelecekte sağlam bir kariyer kurabilmeleri için ilk adımları atmalarına yardımcı olur.

Eğer siz de çocuğunuzu gelecek için hazırlamak ve bunu bir bakıcı eşliğinde yapmak isterseniz, Bebek Bakımı Hakkında Pratik Bilgiler adlı yazımızı okuyarak bakıcı sahibi olmak için gereken adımları öğrenebilirsiniz.

(Visited 463 times, 2 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir