Ev Hizmetlerinde Çalışan Kişilerin Sigorta İşlemleri

ev-hizmetlerinde-calisan-kisilerin-sigorta-islemleri
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Gün boyu yoğun iş hayatınıza devam ederken aklınız küçük bebeğinizde, yaşlı aile büyüklerinizde ya da ev işlerinde mi kalıyor? Güveneceğiz ve sevdiklerinizi emanet edebileceğiniz birisini mi arıyorsunuz? Öyleyse son zamanlarda popülaritesi oldukça artan ev işlerinde çalışmayı meslek edinmiş kişiler sizin için biçilmiş kaftan. Evin içerisinde yapılması gereken temizlik, ütü, yemek, bebek ya da çocuğa bakım, yaşlı aile bireylerine bakım, bahçe işleri ve bir çok iş için size yardımcı olabilecek kişilermevcut. Tabii ki her mesleği icra edenler gibi, bakıcıların da sigortalarının yapılması gerekir. Nasıl mı? Bu yazımızda sizlere ev hizmetinde çalışan kişilerin sigorta işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

Yeni çıkan düzenlemeden önce bakıcılar ücretli ve sürekli çalışıyorlarsa ancak sigortaya sahip olabilirken, ücretli ve sürekli çalışmıyor olanlar için böyle bir kural yoktu. 1 Nisan 2015’te “10 Gün” yeniliği getirilerek ayda on gün ve daha fazla bakıcılık görevi üstlenen kişiler için sigorta zorunlu kılındı. Bunun yanında emeklilik primi, sağlık primi, iş kazası primi ve işsizlik sigortası da zorunlu hale getirildi.

Bakıcıların Sigortalarının Sağlanması

Günümüzde evinde ay içerisinde on gün ve daha fazla sürede bakıcı çalıştıracak kişiler kolay işverenlik uygulamasından yararlanabilecektir. Bu işverenlerden işyeri bildirgesi, sigortalı tesciline ilişkin işe giriş belgesi, prim tahakkuk ve ödemeler için aylık prim ve hizmet belgesi, bakıcının işten ayrılması durumunda düzenlenen işten ayrılış bildirgesi talep edilmeyecektir. Bu durumda işverenden istenilen tek şey  “Ev Hizmetlerinde On Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge” ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaat etmeleridir. Bu bildirge içerisinde bütün diğer belgeleri barındırmaktadır. Bu belge içerisinde bulunması gereken temel bilgiler bakıcının işe giriş tarihi, ödenecek ücrete göre belirlenecek günlük kazanç, ayda kaç gün çalışacağı ve ev hizmetinde çalışma nedenidir. Belgedeki bilgiler tamamlandıktan sonra işveren ve sigortalı tarafından imzalanıp, ilk çalışma ayı sonuna kadar sosyal güvenlik müdürlüklerine teslim edilmelidir.

İşverenin Sorumlulukları

Evlerinde bakıcı çalıştıran işverenlerin sorumluluklarından ilki bakıcıların %34,5 oranındaki primleri ödemeleri gerektiğidir.  Bu primin %20’si sigorta kolları, %12,5’i genel sağlık , % 2’si iş kazası, %3’ü ise işsizlik  sigortası adına ödenir. Bakıcıların çalıştıkları gün sayısı ya da ücreti arttığında işverenlerin bildirgelerini güncelleyip sosyal güvenlik kurumlarına iletmeleri gerekir. İşverenlerin bir diğer sorumluluğu ise bakıcıların sigorta primlerinin zamanında ödenmesidir. Aksi takdirde devletin sağladığı teşviki iptal edebilme hakkı bulunur.

Bu yeni düzenlemede verilen teşvikler ile işverenin ve bakıcının hakları korunmuş olur. Siz de evinizi bir bakıcıya bebeğiniz için açmak isterseniz Bebek Bakımı Hakkında Pratik Bilgiler yazımızla sizin ve bakıcınızın yapması gereken şeyleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

(Visited 478 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir