Çocuklar İçin Oyun Ablasının Önemi

cocuklar-icin-oyun-ablasinin-onemi
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Oyun ablaları çocukların gerek fiziksel gerek zihinsel gerekse ruhsal olarak gelişmeleri açısından oldukça önemlidir. Toplumda bakıcı ve oyun ablası genellikle birbirlerine karıştırılan terimlerdir fakat bakıcılar çocukların temel ihtiyaç ve genel bakımları ile ilgilenirlerken oyun ablaları daha çok çocukların motor, bilişsel ve öğrenme yetenekleri üzerine oyunlar oynatmak ve onları eğitmek amacıyla vardır.

Birçok ebeveyn çocuğun gelişim çağında aldığı eğitimi göz ardı etmektedir fakat unutulmamalıdır ki küçük yaşlarda alınan eğitim ve oynatılan oyunlar çocukların gelecek hayatında kritik rol oynar. Ve bu süreçte çocukların zaman geçirdiği bireyler büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada oyun ablaları aldıkları eğitimler doğrultusunda çocuğun yaş ve becerisine göre ona eğitim verebilir ve oyunlar oynatabilir. Enerji olarak da çocukların frekansına inebilen oyun ablaları çocuğunuzun bilinç ve farkındalık düzeyini artırma da önemli bir rol oynuyor.

Çocukların Motor Becerilerinin Gelişiminde Oyun Ablalarının Yeri Büyük

Çocukların 0 ila 7 yaşlarında kaba ve ince motor gelişimlerinin temelleri atılmaktadır. Buna paralel olarak çocuğa hem motor becerileri hem de zeka gelişimini destekleyecek yönde oyunlar oynatılmalıdır. Zira motor beceriler gelişmedikçe çocuğun fiziki dünya ile kuracağı iletişimde aksamalar olabilir. Örneğin: yürümekte, nesneleri itmekte veya çekmekte, dengede durmakta gibi kritik önem arz eden becerilerinin gelişmemesi ilerde çok daha büyük sorunlara yol açabilir. İşte bu noktada da oyun ablalarının önemi ortaya çıkmaktadır.

Sosyalleşmekten Çekinmeyen Çocuklar İçin Eğitim Şart

Oyun ablaları çocukların kişisel gelişim yolculuklarında onların her daim yanında olan kişilerdir. Ve bu yolculukta büyük bir rol oynarlar. Oyun ablasına sahip olan çocukların iletişim becerisi ve özgüveni diğer çocuklara nazaran daha yüksektir. Çocuklarla gün içerisinde sürekli iletişim halinde olan oyun ablaları onlara nasıl iletişim kurulacağından tutun da dil gelişimlerine kadar bir çok yönden katkı sağlayabilmektedir.

Yeteneklerini Keşfedebileceği Sınırsız Bir Alan

Çocukların yaratıcı zekası yadsınamaz bir gerçek. Ancak bu zekanın içinden çıkan becerileri keşfetmek için zaman ve fırsatlar yaratılması da şart. İşte tam bu noktada devreye oyun ablaları giriyor. Oyun ablaları ebeveynlerinin bilgisi dahilinde çocuklara sanatsal yönlerini ortaya çıkartacak eğitimler verebilirler. Kim bilir belki de çocuğunuzun bir satranç ya da piyano ustası olmak için doğal bir yeteneğe sahiptir. Çocuğun farklı yönlerini keşfetmesine yardımcı olan oyun ablaları ilerde onların saklı yönlerini ortaya çıkartarak bu yetenekleri geliştirmelerine aracı olurlar. Yaratıcı eğitimin bilincinde olan oyun ablaları çocukların gelişiminde rol oynarlar ve çocukların geleceğine katkı sağlayarak onları hayata hazırlarlar.

Çocuk Gelişiminde En Kritik Nokta: Dil Gelişimi

Doğumdan itibaren 13 yaşına kadar çocukların temel dil gelişimleri devam etmektedir. Bu gelişimin hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemesi ve oturması için de çocukların sürekli olarak etraflarındaki dile maruz kalması ve dili kullanarak pratik yapmaları gereklidir. Anlamsal ve sessel açıdan dili doğru kullanabilmeleri ve anlamaları açısından ise oyun ablaları büyük bir önem arz ediyor. Çünkü oyun ablaları sürekli olarak çocukla iletişim halinde olduklarından ve çeşitli oyunlar oynatarak onlarla interaktif bir şekilde iletişime geçtiklerinden dilsel gelişimlerine katkı sağlayabiliyorlar. Oyun ablaları olan çocukların dile maruz kalma oranları daha yüksek olduğundan diğer çocuklara göre gramerleri, sözcük yapıları ve sessel yapılar zihinlerinde daha erken yaşlarda oturmaya başlıyor aynı zamanda iletişime geçme ve hızlı karar verme gibi analitik yetenekleri de hızla gelişiyor. Tabi ki istisnai bir durum söz konusu değilse.

Oyun Ablalarından Ödevlere Destek!

Oyun ablaları çocuklara oyun oynatmanın dışında onlara okul ödevlerinde de destek verirler. Çoğu zaman verilen okul ödevleri ebeveynler için zorlu bir süreç haline gelebiliyor. Fakat oyun ablaları aldıkları eğitim ve çocukların yaşına daha kolay inebildikleri için okul ödevlerini yapma da onlara eğlenceli bir şekilde yardımcı olabiliyor. Bu sayede tüm gün okulda enerjisini tüketen ve dikkatleri dağılan çocuklar ödevlerini yapmakta sorun yaşamıyor hem de ödevlerini yaparak okula olan ilgilerini daha da artırıyorlar ve eğitim hayatlarını başarılı bir şekilde sürdürebiliyorlar.

Çocuğunuzun Bilmediğiniz Duygularından Haberdar Olabilirsiniz.

Hepimiz çocukların ne kadar duygusal ve hassas bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Fakat bunun yanında ne kadar çekingen olduğunu da söylememizde fayda var. Bazen duygularını tam anlamı ile ifade etmekte güçlükler çekebiliyor. Bunun sebepleri arasında aile içinde yaşadıkları travmatik olaylar veya tam olarak idrak edemediği, yanlış anladığı durumlar olabiliyor. Bu gibi bir olayda ise çocuklar duygu durumlarını aile fertlerine anlatmaktansa oyun ablasını tercih edebiliyorlar. Böylelikle çocuklarınızın size anlatmadığı duygusal taraflarını oyun ablalarından öğrenebilirsiniz. Zamanla da oyun ablasının cesaretlendirmesiyle çocuğunuz size açıklacak ve bu durumu aşacaksınız.

Oyun ablalarının çocuğunuza sağlayacağı sayısız faydalardan bir kaçını sizler derledik. Çocukların her anlamda gelişkin bireyler olabilmesi için büyük önem taşıyan oyun ablaları gerek verdiği eğitimler gerekse çocuklarla oynadığı oyunlar ve iletişimiyle hem size hem de çocuğunuza uzun süreli katkılar sağlayacak.

Bakıcı veya Oyun ablası ile yapacağınız iş görüşmesinde size yardımcı olabilecek Bakıcı Alırken Sorulması Gereken Sorular konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

(Visited 69 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir