Çocuk Gelişiminde Bakıcının Rolü Nedir?

cocuk-gelisiminde-bakicinin-rolu-nedir
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Çocuk gelişiminde bakıcıların rolü yadsınamayacak derece de önemlidir. Zira bakıcılar çocuklarla gün içerisinde ebeveynlerden bile daha fazla zaman geçirmektedirler. Bu durum da çocuğun hem ruhsal hem de bedensel gelişimleri olumlu ya da olumsuz şekilde etkilemektedirler. Çocuğun bakıcı ile uyumu, iyi vakit geçirilmesi ve kendi yaş grubuna ilişkin konuları öğrenebilmesi bakıcı seçimde önemli bir faktördür. Bu yazımızda sizler için bakıcıların çocuk gelişimindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Fiziksel ve Ruhsal Gelişimindeki Rolü

Çocuk bakıcılarının direkt olarak çocuğun gelişimine etki edeceğini düşünecek olursak bakıcılık yapacak kişinin mutlaka güvenilir ve işinin ehli birisi olması gereklidir. Bakıcının gerçekten çocuklara karşı sevgisinin ne derece olduğu ve sabrı da sorgulanmalıdır. Bu doğrultuda çocuk ve bakıcı arasında sağlıklı bir gelişim süreci yakalanmalıdır. Uzman kişilere emanet edilen çocuklar aynı zamanda aileler tarafından fark edilmeyecek bazı rahatsızlıkların, hastalıkların, ruhsal ve bedensel sorunların zamanında görülüp düzeltilmesinde büyük önem arz etmektedir.

Çocuk bakıcısının kişiliği, özellikleri, nitelikleri, eğitimi, tecrübesi ve hassasiyeti oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira bakıcılar çocukların çok küçük yaşlardan itibaren yanlarında olduklarından hayatı tanımalarında ve yetişmelerinde kilit rolü oynamaktadır. Bu sebeple bakıcının çocuk bakımı ile ilgili gerekli özellikle sahip olması gerekiyor. Örneği: bakıcı çocuğun fiziksel aktivitelerini takip edebilmeli, çocuğun gelişimini takip edip bunları raporlayabilmeli ve çocuğun sosyal gelişimini de takip edebilmelidir. Hatta bunlara ek olarak uyku düzeni, parkta geçirilen vakit gibi günlük aktivitelerin bir çoğu ebeveynlere rapor edilmelidir. Kısacası ebeveynlerin bilgisi ve kontrolü dahilinde çocuğun gelişimini takip edilmelidir diyebiliriz.

Zihinsel ve Sosyal Gelişimindeki Rolü

Bakıcı, çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminin yanında zihinsel ve sosyal gelişimine de doğrudan etki etmektedir. Gerek çocukla gün içerisinde oynadığı oyunlar gerekse çocuğa yaptırdığı faaliyetler büyük bir önem taşımaktadır. Doğru olarak yapılan aktiviteler çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkilerken yanlış yaptırılan aktiviteler ilerde ortaya çıkabilecek büyük sorunların başlangıcı da olabilir. Bu sebeple mutlaka çocuk gelişiminde uzman bir bakıcınızın olması şart. Bunların yanında bakıcının sanat ve yaratıcılık yönünden ekstra bir özellik katması çocuğun tüm hayatına yayılan olumlu bir etki bırakacaktır.

Bakıcı tutmayı düşünen ebeveynlere yardımcı olabilecek Bir Çocuk Bakıcısında Olması Gereken Özellikler Nelerdir? konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

(Visited 133 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir