Çocuk Bakıcısına Hangi Dönemlerde İhtiyaç Duyulur?

cocuk-bakicisina-hangi-donemlerde-ihtiyac-duyulur
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Dönem dönem bütün ebeveynlerin çocuk bakıcısına ihtiyacı oluyor. Bunun sebepleri arasında ise doğum öncesi destek bazense iş temposundan aile hayatına vakit ayıramama gibi çeşitli sebepler yatabiliyor. Bu gibi sebeplerle de ebeveynler bakıcı bulma sürecine giriyor. Son dönemlerde ise bakıcılar konusunda yapılan ciddi girişimler ebeveynlerin bu ihtiyacını karşılar nitelikte.

Doğum Öncesi ve Sonrası

Anneler ikinci çocuklarına hamile ise genellikle doğum öncesi bakıcı bulma arayışına girebiliyorlar. Zira hamilelik süreci uzun ve zorlu bir süreç. Bu süreçte ise profesyonel destek alarak hem hamilelik sürecini daha kolay geçirebiliyorlar hem de çocuklarının temel ihtiyaçlarına cevap verebilecek birisinden destek alabiliyorlar.

Doğum sonrasındaki ilk üç yıl içerisinde çocuk bakıcısı bulma arayışına giren ebeveyn sayısı da çok fazla. Bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimde önemli olan bu dönemde çocuk bakıcılığı alanında uzman kişilerin ebeveynlerin yanında olması ise büyük önem taşıyor. Bunların yanında ise bakıcı bulma sürecinde ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor. Çocuğun duygu ve davranış durumunu iyi bir şekilde analiz edebilecek kişileri tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Yoğun İş Temposu

Günümüzün ekonomik ve sosyal şartları altında çalışan ebeveynler çocuk bakıcılarına ihtiyaç duyabiliyorlar. Yoğunluk dönemleri her ne kadar geçici olsa da ebeveynler bakıcı bulma sürecine girebiliyorlar. Çünkü çocuklarına daha kaliteli vakit ayırabilmeyi istiyorlar. Bakıcılar bu noktada çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve sosyallik ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Ebeveynlere ise çocuklarıyla güzel vakit geçirmek kalıyor.

Özel Günler

Bakıcılara en çok ihtiyaç duyulan bir diğer dönem ise özel günler. Bu dönemlerde ebeveynler gönül rahatlığıyla çocuklarını emanet edebilecekleri profesyonel birisine ihtiyaç duyuyorlar. Örneğin: Evlilik yıldönümü için baş başa bir yemeğe gitmeyi isteyebilirsiniz. Bu durumda ise bakıcılar imdadınıza yetişebilir.

İhtiyacınız hangi yönde veya dönemde olursa olsun çocuk bakıcısı bulurken titiz davranmakta fayda var. Unutmayın, çocuk bakıcısının sizinle kurduğu ilişki ne kadar iyi olursa size verdiği hizmet ve çocuğunuz ile kurduğu ilişkinin kalitesi de o kadar yüksek olacaktır. Bu sebeple  bakıcıdan referans almanız ve aklınızdaki tüm soruları görüşme esnasında sormanız kritik önem arz ediyor.

Bakıcı bulma sürecinde size yardımcı olabilecek Çocuk Bakıcısının Güvenilir Olması Nasıl Anlaşılır? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

(Visited 114 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir