Çocuk Bakıcısı Aylık Ücretleri Ne Kadar?

cocuk-bakicisi-aylik-ucretleri-ne-kadar
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Günümüzde değişmekte olan ekonomik yapı, teknolojik gelişmeler, sosyal hayat ve çalışma şartları ebeveynleri çocuk bakıcılarından yardım almaya yöneltiyor. Özellikle kariyer konusunda titiz olan ebeveynler çocuk bakıcılarına başvuruyor diyebiliriz. Bazen de ebeveynler çalışmasa bile çocuklarını yetiştirirken iyi bir eğitim ve ilgi ile büyümesini isteyebiliyor ve çocuk bakıcılarını işe almak istiyorlar. Fakat çocuklarımızı teslim edeceğimiz kişide de belirli niteliklerin olmasını istiyoruz. Bu sebeple de kafanızdaki ‘‘Nasıl bakıcı bulunur?’’, ‘‘Bakıcının eğitim durumu?’’, ‘‘Çalışma şekli nasıl?’’ gibi belirli soruların cevaplanması gerekiyor. Tabii ki bu tür bir hizmet almanın ve  bu soruların en iyi şekilde cevaplanması sonucunda çocuk bakıcısının sizden talep ettiği belirli bir bedel oluyor.

Çocuk Bakıcısı Ücretleri Hakkında

Bakıcıların talep edeceği ücretler bakıcının yerli veya yabancı olması, yaşlı veya genç olması, eğitim seviyesi, ekstra bir yabancı dilinin olması hatta referanslarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunların dışında ise bakıcı eğer sizin için şehir değişikliği yapacaksa araya yol masrafları girebilir ve bu da doğrudan bakıcıya vereceğiniz ücretlerde yükselmeye sebep olabilir. Özellikle yatılı ve gündüzlü bakıcılar arasındaki ücret farkı vardır. Ebeveyn ile bakıcı arasındaki istek ve talep konusu duruma göre değişebilse de bu durum bakıcıların standart bir ücretleri olduğunun gerçeğini değiştirmiyor. Peki çocuk bakıcılarının aylık ücretleri ne kadar?

Çocuk Bakıcısının Çalışma Şartlarına Göre Ücretler

Türk çocuk bakıcıları eğer yatılı olarak çalışıyorlar ise ortalama ücretleri 2500 ila 3000 TL arasında değişmekle birlikte SGK yapılmaktadır. Fakat gündüzlü olarak çalışıyorlarsa 2000 TL maaş ve ek olarak yol parası almaktadırlar.

Filipinli çocuk bakıcıları yatılı olarak çalıştıklarında ortalama ücretleri 1000 Dolar ve ek olarak 50 TL haftalık izin parası verilmektedir.

Türkmenistan, Özbekistan ve Gürcistanlı çocuk bakıcıları ise genellikle yatılı olarak çocuklara bakmayı tercih ederler ve aylık 700 dolar ve haftalık 30 TL izin parası verilmektedir.

Eğer yabancı çocuk bakıcısı çalıştırmayı planlıyorsanız yabancı çalışanın çalışma ve oturma izinlerini de iş veren olarak sağlamanız gereklidir. Bu yüzden yabancı bakıcıyı işe almadan önce bu belgeleri almasında önünde herhangi bir engel olup olmadığını öğrenmeniz ve yabancı bakıcıya bu şartları sağlamanızın bir zorunluluk olduğunu belirtmek isteriz. Eğer sigortasız, çalışma ve oturma izni olmayan işçi çalıştırır ve yakalanırsanız 7.130 TL idari para cezası ödemek durumunda kalacağınızı önceden belirtmek isteriz.

İşe alacağınız çocuk bakıcısı ister Türk ister Yabancı olsun önemli olan konu bakıcının canınızdan bir parça olan evladınızı koruyup kollaması aynı zamanda hem onun hem de sizin hayatınızı kolaylaştırmasıdır. Bu yüzden eğer alacağınız hizmet kaliteli ve karşıdaki bakıcı işi konusunda profesyonel ve yetkin biri ise ücretler konusunda pek çoğumuz gözümüzü karartabiliyoruz. Ne de olsa işin ucunda çocuklar var…

Çocuk bakıcısı konusunda ebeveynlerin en çok çekindikleri ve merak ettikleri Bir Çocuk Bakıcısında Olması Gereken Özellikler Nelerdir? sorusunun cevabına yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

(Visited 1.024 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir