Çocuk Bakıcısı Arayanlar İçin Önemli Tavsiyeler

cocuk-bakicisi-arayanlar-icin-onemli-tavsiyeler
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Günümüzde ebeveynlerin özellikle kadınların iş hayatındaki sayılarının artması ile aile hayatının kurulması bununla birlikte hem çocuk sahibi olma hem de kariyer planlarını bir arada götürme isteği giderek artış gösteriyor. Fakat ebeveynler olarak iş, aile, özel hayat üçlüsünün hepsine aynı anda tüm enerjinizi vermeniz mümkün olmuyor. Haliyle de dışardan bir destek almak şart oluyor. Özellikle çocuklarıyla ilgilenme aşamasında ebeveynlerin bakıcılara olan ihtiyacı artıyor. Sadece çalışan ebeveynler değil çocuklarıyla daha kaliteli vakit geçirmek isteyen ebeveynlerde bakıcı arayışına girebiliyorlar. Sonuçta çocuk bakıcısı ihtiyacının asıl nedeni çocuğunuzun iyi bir şekilde yetişmesi. Çocuk bakıcıları ile görüşmek ve çalışmak istiyorsanız öncesinde araştırma yapmanızı, akrabalarınızdan, tanıdıklarınızdan ve internet üzerinden bilgi toplamanızı tavsiye ederiz.

Eğitimli Kişileri Tercih Edin

Çocuk bakıcıları ile görüşme yapacaksanız mutlaka eğitimli kişileri tercih edin. Çocuk bakımı ile ilgili diploması veya sertifikası olan kişileri öncelikli olarak değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Çocuğunuzun gelişimi ve eğitimi için büyük önem taşıyan bakıcıların mutlaka çocuk psikolojisine, eğitimine ve iletişimine hakim olması gereklidir. Bu nedenle sizin tüm şartlarınızı kabul eden, düşük ücretle çalışan eğitimsiz bir bakıcı yerine eğitimli birini tercih etmeniz hem sizin hem de çocuğunuz açısından önemli.

Referans ve Deneyimlere Dikkat

Potansiyel bakıcı adaylarınız ile görüşme yaparken ondan mutlaka referans ve deneyimleri hakkında bilgi talep edin. Tabi ki referansı yok diye de bakıcıyı işe almamazlık yapmayın. Çünkü Referanslar, çalışılan kişi ile iletişimi gösteren öznel bir açıklamadır ve yanıltıcı olabilirler. Örneğin: daha önce bakıcının çalıştığı aile ona iyi davranmamış veya haksızlık etmiş olabilir haliyle de olumsuz referans verebilirler. Referansı yoksa referans olarak bakıcının kendisini değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanında ise bakıcının deneyimlerinden bahsetmesini rica ederek çalışma şekli ve işe bakış açısı ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

Çocuğunuzla İlgili Tüm Sorumluluklarınızı Bakıcıya Bırakmayın

Bakıcılar ile ilgili unutmamanız gereken en önemli konu size profesyonel destek sağlamak amacıyla geldikleridir. Bakıcı çocuğunuzun temel ihtiyaçlarını giderirken sizin de çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bakıcı ararken de Çocuk Bakım ve Eğitim Uzmanı arıyorum şeklinde ilan vermenizi tavsiye ederiz. Bu uzmanın tüm hayatını size adayacağını düşünüp çocuğunuzla ilgili tüm sorumluluklarınızı ona bırakmayın aksine onu gün içinde çocuğunuzla ilgilenecek ve gelişimine destek verecek bir profesyonel olarak düşünün.

Bakıcınıza Değer Verin ve Onu Değerli Hissettirin

Diğer mesleklerle karşılaştırıldığında bakıcılık duygusal yönü daha yüksek olan bir iş diyebiliriz. Ailenin adeta içine giren bakıcılar bir süre sonra ailenin bir parçası haline geliyor. Hal böyle olunca da bir çalışandan daha fazlası oluyorlar. Bu yüzden bakıcınıza belirli konularda duyarlı olmanız gerekiyor. Zaman zaman ona jestler yapmanız, sevdikleriyle görüşmesi için vakit vermeniz, takdir etmeniz, sohbet etmeniz, kısacası yapıcı bir yaklaşım sergilemenizi tavsiye ediyoruz. Bunların yanında ona hak ettiği maaşı vererek motivasyonunu yüksek tutmasını sağlayın.

Çocuğunuzun en çok bakıcı ile zaman geçireceğini düşünürsek gerek bakıcı bulma gerekse görüşme sürecinde acele etmeyip adayı objektif bir şekilde değerlendirmeniz ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek doğru bakıcıya karar vermenizi tavsiye ederiz.

Bakıcıların çocuklar üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinmek için Çocuk Gelişiminde Bakıcının Rolü Nedir? konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

(Visited 127 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir