Çocuk Bakıcılığı İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekiyor?

cocuk-bakiciligi-icin-hangi-egitimi-almak-gerekiyor

Geçmişte ebeveynler çocuklarının bakımı için genellikle ailelerinden veya çevrelerinden destek almaktaydılar fakat son yıllarda bu algı büyük bir değişime uğradı ve profesyonel çocuk bakıcılarına olan ihtiyaç hızlı bir şekilde artışa geçti. Tam zamanlı bir çocuk bakıcısının ücreti asgari ücretten başlayarak 5000 ila 7000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Aileler eğitim ve profesyonel kişilerle çalışmak istediklerinden ev hizmetleri sektöründe çalışan nitelikli bakıcılara olan talep hızla büyüyor diyebiliriz. Peki git gide büyüyen bu sektörde yer almak ve çocuk bakıcısı olmak için hangi bakıcı eğitimlerini almak gerekiyor.

Kariyer Yapmak İsteyenler İçin: Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü

Çocuk bakıcılığı konusunda ciddi düşünenler ve kariyer yapmak isteyen gençler bakıcı eğitimi için ülkemizde çeşitli üniversitelerde bulunan çocuk bakımı ve gençlik hizmetleri ön lisans programına giderek, çocuk sağlığı ve hastalıkları, gelişimi, okul öncesi eğitimi, drama, psikoloji, aile eğitimi, edebiyat, medya, hukuk, sanat ve yaratıcılık gibi dersleri alarak çocuk bakıcılığını profesyonel olarak yapmaya başlayabilirler. Bakıcı eğitimi ile ilgili olarak Anadolu Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Beykent Üniversitesi gibi birçok eğitim kurumunda bulunan bu bölümü okuyarak sadece ev hizmetlerinde değil aynı zamanda özel kreş ve anaokullarında, rehabilitasyon merkezlerinde, M.E.B’de, danışmanlık şirketlerinde, yayın ve oyuncak sektöründe de çalışmanız mümkün.

Kendinizi Eğitin

Bir konuda profesyonelleşmek için illa ki üniversiteye gitmek zorunda değilsiniz. Kendi kendinizi eğiterek de bakıcılık alanında iş bulabilir ve mesleğinizi icra edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey çocuk bakıcılığının ciddi ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu fark etmektir. Ardından temel konularda uzmanlaşmanız gerekiyor. Örneğin bir bakıcı olarak çocukla nasıl iletişime geçileceği, yemek hazırlama ve banyo yaptırma gibi temel bilgilere hakim olmak gerekiyor. Bu konularda teorik bilginize ek olarak pratik olmanız da şart.

Küçük çocuklar ile çalışacağınız için mutlaka ilk yardım eğitiminizinde olması gerekli olası acil durumlara ve yaralanmalara müdahale edebilmek için bu eğitimi almak gerekiyor. Tüm bunların yanında mutlaka bakıcı eğitimi konusunda özel olarak tasarlanan bir programa veya kursa katılmayı da ihmal etmeyin. Bu konudaki bilgilerinizi kanıtlanayacak yönde bir belgeye sahip olmanız ilerde işinize de yarayacaktır.

İletişim becerilerinizi geliştirmenizde de ayrıca fayda var. Çocuklarla ve aileler ile nasıl iletişime geçilmesi gerektiğini bilmeniz bunun yanında ise bir sanat dalına hakim olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Bakıcılık eğitimi her ne kadar uzun bir süreç olsa da oldukça keyiflidir. Bakıcılık, dikkat ve titizlik gerektiren bir iştir. Uzaktan çok rahat gibi görünse de sağlam bir karakter ve çeşitli yetenekleri bir arada bulundurmanız gerekiyor kısacası severek yapmanız gereken bir iş. Bu sebeple bakıcılık eğitimi almadan önce gerçekten bu mesleği yapmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Bakıcı arayan ebeveynler için yazdığımız Bir Çocuk Bakıcısında Olması Gereken Özellikler Nelerdir? konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

(Visited 258 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir