Çalışan Anneye Çocuk Bakıcısı Devlet Desteği

calisan-anneye-cocuk-bakicisi-devlet-destegi
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Son yıllarda kadınların iş alanlarındaki ağırlığı hızlı bir şekilde artmaktadır. Farklı birçok sektörde yer edinen kadınların günlük yaşamlarında iş yükleri de bu paralelde artmaktadır. Hem iş yerleri hem de ev içerisinde sorumluluklara sahip olan kadınlar en büyük sıkıntıyı ise çocuk sahibi oldukları dönemlerde yaşamaktadırlar. Çalışan annelerin özelliklesıkıntı yaşadıkları konulardan birisi olan bakıcı meselesi onları çeşitli ekonomik yetersizliklerden ötürü endişelendirebiliyor.

İş yükleri azalıp çocukları ile kaliteli zaman geçirmek isteyen çalışan anneler için çocuk bakıcısı tutmak en makul çözümken, bakıcı bütçesini karşılamakta zorlanan aileler de durum daha karmaşık bir hal alabiliyor. Fakat artık devlet desteği ile çalışan anneler çocuk bakıcısı için belli miktarlarda destek alabilmektedirler. Hem çalışan anneyi/kadını destekleyen hem de bütçesinin rahatlamasını sağlayan bu imkandan sizde faydalanabilirsiniz.

Çalışan Anneye Çocuk Bakıcısı Devlet Desteği Nedir?

Avrupa Birliği ile ortak yürütülen proje kapsamında, evde çocuk bakımı yoluyla kayıt altında çalışan kadın istihdamını arttırmak amacıyla başlatılan devlet destekli bir projedir. Yakın zamanda hayata geçirilmeye başlanan bu proje sayesinde bakıcı desteği ile çalışan annelerrahat bir nefes alabileceklerken, kadınlara ise daha çok istihdam sağlanabilecek. Tasarı kapsamında pilot illerde başlanan uygulamadan verimli sonuç alınması durumunda ise tüm illerde de uygulanmaya başlanacaktır. Bu plan dahilinde, 0-2 yaşları arasında çocukları olan çalışan annelerin hem iş devamlılıklarının sağlanması hem de aile refahının sağlanması amaçlanmaktadır.

Çalışan annelerin işlerine devam etmek kaydıyla sigortalı bakıcı olacak anneleri tercih etmeleri durumunda 1.540 TL ödeme yapılması söz konusudur. Hamilelik nedeniyle iş yerinden ayrılan, annelik iznini kullanmış ve doğum zamanından doğum sonrası devam eden iznin ardından işe tekrar dönmeyi hedefleyen çalışan annelerde bakıcı desteğinden faydalanabilmektedirler. Fakat altı çizilmesi gereken önemli bir detay var. Devlet desteğinde yararlanacak kişinin bakıcı ile herhangi bir akrabalık ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir.

Devlet Bakıcı Desteği Alabilmek için Şartlar

  • Tam zamanlı ve sigortalı çalışıyor olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 0-2 yaş arası çocuk sahibi olmak
  • Aylık gelirin asgari ücretin iki katını geçmemesi
  • Bakıcı ile herhangi bir akrabalık bağının bulunmaması

Devlet desteğinden faydalanmak için uyulması gereken şartlardır. Bu şartlara uygun olan çalışan anneler bakıcı desteğinden faydalanabilirler. Çalışan annelere sağlanan bu imkandan sizde faydalanabilir. Hem kariyer yolculuğunuza gönül rahatlığı ile devam ederken hem de çocuğunuzla kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışan personeller için mutlaka yaptırılması gereken sigorta konusunu Bebek Bakıcısı Sigortası Nasıl Yaptırılır? başlıklı yazımızda sizler için inceledik.

(Visited 194 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir