Bebek Bakımı Hakkında Pratik Bilgiler

bebek-bakimi-hakkinda-pratik-bilgiler
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Evli çiftlerin en büyük hayallerinden birisi çocuk sahibi olmaktır. İlk kez çocuk sahibi olacak ebeveynler için çocuklarının sağlıklı büyümesi önemli olduğu gibi, bir o kadar da telaş vericidir. Bu telaşın üzerine çevredeki insanlardan gelen birçok öneri de ebeveynlerin kafasını oldukça karıştırmaktadır. Bu yazımızda bebek bakımında size ışık olacak tavsiyelere ulaşabileceksiniz.

Hijyen Konusuna Dikkat!

Bebek temizliği konusunda verebileceğimiz en iyi tavsiye tartışmasız el temizliğidir. Bebeğe olacak her temastan önce bakıcının veya bebeğe bakan kişinin ellerini yıkaması gerekir. Tüm gün ellerimizle çeşitli yerlere dokunduğumuzdan bu hijyeni korumak bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bir diğer önemli nokta ise bebeklerin kulak temizliğidir. Yeni doğan bebeklerin kulakları akmaya meyillidir ve çok hassas olduğu için kulak çubuğu ile temizlenmemesi gerekir. Bir pamuk yardımı ile kulak iç ve kenarları çok bastırmadan temizlenmelidir. Olabilecek her türlü ihtimale karşı evde pişik kremi, burun aspiratörü, fizyolojik burun damlası, pamuk, bebek tırnak makası ve pansuman alkolü bulundurulması yararlı olacaktır.

Yeni doğan bebeklerde, özellikle yaz mevsiminde doğan bebeklerde, cilt temizliği de oldukça önemli bir noktadır. Göbek kordonu düşmemiş bebeklerde, kordon düşene kadar suya temas edilmemesine dikkat edilmeli, sonrasında her gün yıkanmalı, şampuan tercihlerinde ise PH değeri nötr olan ve içerisinde kimyasal madde içermeyen şampuanlar tercih edilmelidir.

Bebeğinizin Alacağı Besinler Gelişiminde Büyük Rol Oynuyor

Bebeğiniz anne sütünü bıraktıktan sonra hazır mamalarla gelişimine devam etmesini sağlayabilirsiniz. Biberonla hazırlanılan mamalar için en önemli tavsiye biberonun ağzının kapatıp sallanılmaması gerektiğidir. Ağzı kapatıp sallandığında içerisinde gaz kabarcıkları oluşur ve sindirim süreci bebekler için zor olabilir. Hazır mamalar ise en fazla bir saat içerisinde tüketilmesi gerektiğinden dolayı evde hazırlanıp dışarı çıkarılmaması gerektiği ise bir diğer önemli tavsiyelerdendir.

Giydirdiğiniz Şeyler Çok Önemlidir

Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için öncelikli olarak pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Bebekler sık sık terledikleri için üstleri günde en az üç defa değiştirilmelidir ve asla terli bir şekilde bırakılmamalıdır. Özellikle ev dışındayken bebeğin her kıyafetinden (body, tulum, alt bezleri, çorap vb.) en az bir adet yedek bulundurulmalıdır. Bebeklerin vücutları mikrop kapmaya çok müsait olduklarından altlarını değiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey temiz bezi kirli bezin altına sermektir, sonrasında ise bebeğin bacakları kaldırılarak temizlenmesi gerekir.

Bebek bakımı aslında sanıldığı kadar da zor değildir, doğru ve yerinde yapılan müdahaleler ile bebek çok sağlıklı bir şekilde büyütülebilir.

İlk defa çocuk bakıcısı ile çalışmayı düşünen ailelere tüyolar verdiğimiz İlk Defa Çocuk Bakıcısı Alacak Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

(Visited 189 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir