Bebek Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır?

bebek-bakici-sigortasi-nasil-yapilir
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Bebek bakıcıları çalışan anneler için tartışmasız bir ihtiyaçtır. Hamilelik ve doğum sonrası iznini kullanan anneler işlerine geri dönmek durumunda kaldıklarında bebek bakıcısına ihtiyaçları olduğunun farkına varırlar. Merak edilen konulardan birisi ise bebek bakıcılarının sigortalarının nasıl yapıldığıdır. Bir takım yasal düzenlemeler ile bebek bakıcıları ve ev içi hizmet sunan vatandaşların sigorta maliyetlerini sonlandırmak amacıyla kolaylıklar sağlandı. Artık evinizde çalışmaya başlayacak olan bebek bakıcısının sigortasını kolaylıkla yapabilirken hem kendinizi hem de çalışanızı güvence altına alabileceksiniz.

Bakıcı Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler

Bebek bakıcı sigorta işlemleri için yapmanız gerekenler:

•SGK’dan (Sosyal Güvenlik Kurumu) sigorta girişi yapmak için indireceğiniz formu işçi ve işveren olmak üzere doldurmak,

Sigorta girişi yapacağınız form ile birlikte çocuğun bakılacağı ev adresine bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvurmalısınız.

•Form ile birlikte yanınızda olması gereken evraklar; işveren ve işçinin kimlikleri ve fotokopileridir.

Bu evraklarla SGK’dan kolaylıkla sigorta girişi için başvuru yapabilirsiniz. Eğer çocuk bakıcısının daha önceden SGK girişi varsa kaydını aktif hale getirerek devlet teşviğindende faydalanabilirsiniz.

Son yapılan yasal düzenlemelere göre çocukların bakımını üstlenen bebek bakıcılarının SSK primlerinin ödenmesi gerekmektedir. İhbar edilme ve denetim yapılması gibi durumlarda iş yeri ya da evinizde sigortasız çalışan bulundurmanız halinde çalışılan her ay için ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Bakıcı için SGK’ya Ne Kadar Ödeme Yapılmalı?

Çalıştıracağınız bebek bakıcısının maaşının asgari ücret olması durumunda maaş ve SGK primi günlük maliyet toplamı hesaplanıp aya yansıtılmaktadır. Ne kadar ödeme yapacağınızı Sosyal Güvenlik Kurumu ya da bankalardan öğrenmeniz mümkündür. Bakıcı maaşının ödenmesi kısmında ise ayrıca dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır. Çalışana ödemenin banka hesabı aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Çünkü banka dışında yapılan ödemelerin ispat edilmesi durumunda cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Eviniz ya da işyerinizde çalışacak olan vatandaşların sigortalarını adresinize bağlı SGK’ya başvurarak yapabilirsiniz. Evrakları tamamlayıp başvurduğunuz takdirde işlemleriniz kısa bir süre içerisinde kolaylıkla gerçekleşmektedir. Çalıştırdığınız personelin çalışma süresinin kısa ya da uzun olmasının önemi olmamakla birlikte sigorta yaptırmanız önem arz etmektedir. İhbar veya denetim yapılması halinde sigortasız personel çalıştıran işverenlere ağır cezai işlemler uygulanmaktadır.

Çocuklarınızla vakit geçirmesi için anlaştığınız kişiler ile yaptığınız iş görüşmesinde konuşulması gereken soruları konu alan Bakıcı Alırken Sorulması Gereken Sorular başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

(Visited 593 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir