Bakıcılarda İlk Yardım Eğitiminin Önemi

bakicilarda-ilk-yardim-egitiminin-onemi
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Bakıcı, çocuğun, bebeğin veya yaşlı bakıma muhtaç kişinin bakımından sorumlu olduğu kadar sağlığından da sorumludur. Bakıcı, bakıma muhtaç kişinin yaşamında sağlığını maksimum seviyede üst düzeyde tutmaya çalışmalıdır. Bununla birlikte ilk yardım alanında bilinçli olmalıdır ki olası durumlarda müdahalelerde bulunabilir.

Bakıcı, acil bir durumda bakıma ihtiyaç duyan kişiye müdahale edebilmelidir.

Bakıcı, önemli durumlarda ihtiyaç sahibi bireye müdahalelerde bulunabilmelidir. Örneğin, bakıcı bir bebek bakıcısı ise bebeğin boğazında bir şey takıldığında ani müdahalede bulunmalıdır. Bebeğin, midesinin biraz üzerine hafif bir baskıyla takılan yemeği çıkarmalıdır. Bir başka örnek ise eğer bakıcı yaşlı bakıcısıysa ve bakıma muhtaç kişi bayılmışsa ayaklarını yüksekte tutup kendine getirmelidir. Bunun gibi basit görünen küçük müdaheleler hayat kurtarır. Bu noktada ilk yardım bilgisi önemlidir.

Bazen bakıcının müdahalede bulunması daha kritiktir.

 Bakıcı, her zaman küçük müdahelelerde değil hayati açıdan önem taşıyan müdahalelerde de bulunmalıdır. Örneğin, bir yaşlı bakıcısı acil bir kalp krizi durumunda yaşlı kişiye yardım etmelidir. Doğru müdahalede bulunmalıdır çünkü yapacağı yanlış bir hareket hayat kurtarmak yerine yaşlının hayatının sonlanmasına da sebep olabilir. Bu noktada ilk yardım çok büyük önem taşımaktadır.

Bakıcı, ‘doğru’ ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır.

Bakıcı, ilk yardım bilgisini ‘doğru’ olarak bilmelidir ve ilk yardım bilgisini pratikte bilmekte kalmamalı, teoride de uygulayabilmelidir. Bunu yapabilmesi için bakıcının teori bilgisi tamamen doğru olmalıdır. Böylelikle doğru orantıda pratiğe dökebilir. Bu yüzden ilk yardım bilgisini doğru bir şekilde bilmek ve doğru bir şekilde ilk yardım eğitimi almak büyük önem taşımaktadır.

Bakıcınızı seçerken ilk yardım sertifikalı olan bakıcıları tercih edebilirsiniz.

Bakıma ihtiyaç duyan kişi için bakıcınızı seçerken ilk yardım sertifikası olan bakıcıları tercih edebilirsiniz. Bunu bakıcı seçme kriterleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Böylelikle gözünüz arkada kalmadan rahatlıkla bakıma ihtiyaç duyan kişiyi, bakıcınıza emanet edebilirsiniz.

İhtiyaç sahibi kişi için bakıcınızı seçerken bu kriteri kullanabilirsiniz. Bakıcı seçmenizde yardımcı olacak başka kriterler ve bu kriterlerin nedenlerini öğrenmek için Çocuk Bakıcısı Arayanlar İçin Önemli Tavsiyeler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

(Visited 629 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir