Bakıcılara Sigorta Zorunluluğu

bakicilara-sigorta-zorunlulugu
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Türkiye’de sigortasız çalışan bakıcı sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Gerek çalışanın gerekse iş verenin sigortasız eleman çalıştırması ise taraflara kısa vadede iyi sonuçlar veriyor gibi görünse de uzun vadede iki tarafın başınada büyük sorunlar açabilmektedir.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın getirdiği düzenlemeler kapsamında evlerde ya da hastanelerde çocuk veya yaşlı bakımını üstlenen bakıcıların sigortaları tıpkı diğer işlerde olduğu gibi işveren tarafından yapılmak zorundadır. Bu durum bakıcılık gibi ev içerisinde olan birçok işi yapan vatandaşların kaç gün çalışıldığına bakılmaksızın sigortalarının yapılmasını gerektirmektedir. İş kapsamında ise ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek ya da bazı şartlara uygunluk sağlandığında yapılabilecek bazı işler ev hizmetleri kapsamına girebiliyor. Kanunlar kapsamında hem işveren hem de çalışan taraflar korunmakla birlikte ilgili işleri yapanların sigortalarının yatırılmasının zorunlu olduğunun tekrardan altını çizmek isteriz. Ev hizmetleri kapsamındaki bazı işler ise şunlardır;

  • Ev işleri ve temizlik
  • Alışveriş
  • Bahçe işleri
  • Yemek yapma
  • Yaşlı, çocuk ya da özel bakıma ihtiyaç duyan kişilerin bakımı.

Yukarıda sıralamış olduğumuz maddelerin ev hizmetleri kapsamında yapılabildiğini eğer taraflar arası anlaşma maddi ve manevi anlaşma sağlanırsa bakıcılığa ek olarak yapılabileceğini belirtmek isteriz.

Ev Hizmetleri Kapsamında Bakıcıların Sigorta İşlemleri

İşverenlerin ev hizmetleri kapsamında bakıcı çalıştırabilmeleri için gerçek kişi olmaları gerekmektedir. Yeni düzenlemeye göre tüzel kişiler ev hizmetleri kapsamında bakıcı çalıştıramamaktadır. Bakıcılık hizmeti sunan vatandaşların sigortaları ile ilgili düzenlemeler yapılmış olup çalışılan gün sayısı baz alınarak sigortalılık işlemleri yapılmaktadır. Buna ek olarak ev hizmetlerinde çalışacak olan kişilerin sigorta işlemleri ayda 10 günden az ve 10 günden fazla olacak şekilde 2’ye ayrılmaktadır. Bakıcılık için ise durum daha farklı sayılmaktadır. Gündelik çalışan bireylerin aksine bakıcıların sigortaları aylık yapılmalı ve sigorta primleri işe devam ettiği süre boyunca ödenmelidir ve sigorta primleri işveren tarafından ödenmelidir.


Bakıcı Sigorta Primleri Bakıcı sigorta prim hesaplamaları brüt asgari ücrete göre yapılmaktadır. Eğer ki işveren kişi borcunu düzenli olarak ödemezse her ayın prim borcunu takip eden ayın sonuna kadar yatırmazsa herhangi bir kanuni indirimden yararlanamayacaktır. Bu durumda ödenecek prim aylık 761 TL olmaktadır. Eğer ki işveren kişi her ay prim borcunu en geç takip eden ayın sonuna kadar öderse yüzde beşlik sigorta indiriminden yararlanabilir. Bu durumda ödenecek aylık prim tutarı asgari ücret desteğiyle birlikte 559 TL oluyor. Diğer ev hizmetleri sigorta primi ve yabancı bakıcı sigorta primleri ise yukarıda belirttiğimiz gibi olmaktadır. Bakıcınız sigorta teşvikli olursa şayet ödeyeceğiniz prim tutarı da düşük olmaktadır. Sigorta priminden yararlandığınız takdirde prim ödemelerinin yarı yarıya düştüğünü görebilirsiniz. Bakıcı sigortalarını hizmeti alan bireylerin karşılaması ve primlerini ödemesi gerekmektedir. Sigortasız bakıcı çalıştırmak cezai yaptırımları olan suçtur.

(Visited 631 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir