Bakıcıdan İstenen Belgeler Nelerdir?

bakicidan-istenen-belgeler-nelerdir
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Günümüzde git gide artan ekonomik yetersizlikler, bütçe yönetimini yapamama
gibi belirli bazı sebeplerden ötürü ebeveynler iş hayatına atılmak durumunda kalıyor. Bazen de kendinize ve kişisel işlerinize vakit ayırmak istiyorsunuz fakat onca kargaşa içinde kendinize ayıracak zaman bulamıyorsunuz. Durum böyle olunca da aileler çocuklarını emanet edebilecekleri güvenilir birilerini arama yoluna giriyorlar. Son dönemlerde oldukça popülerleşen ve değerli görülen meslekler arasında ise Çocuk Bakıcılığı öne çıkmaya başlıyor. Ailelerin çocuk bakımı konusunda yetersiz kaldığını düşündükleri noktada çocuk bakıcıları imdatlarına yetişiyor. Çocukların hem ruhsal hem de zihinsel gelişimlerinde bakıcıların yeri çok önemlidir. Bu sebeple onların gelişim çağında büyük bir rol oynayan bakıcıları işe alırken ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Her ne kadar duygusal yönü oldukça fazla olsa da bunun bir iş olduğunu unutmamakta fayda var. Bu yüzden bakıcılarla iş görüşmesi yaparken çeşitli mevzuatları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Peki bu mevzuatlar dahilinde bakıcılardan istenmesi gereken belgeler nelerdir?

İletişim Bilgilerini Edinin ve Doğruluğunu Teyit Edin

İş görüşmesine gelmeden önce bakıcınızın iletişim bilgilerini
edinmenizde fayda var çünkü görüşmeniz sonucunda eğer bakıcıyı işe almaya karar verirseniz buradan sıklıkla iletişim kurmanız gerekecek. Örneğin: ev telefonundan onlara ulaşamıyorsanız cep numarası gibi şahsi iletişim bilgilerini kullanarak onlara ulaşmanız gereken durumlar olabilir. Sonuçta Aniden ortadan kaybolan ve ulaşılamayan bir bakıcıya çocuğunuzu emanet etmek istemezsiniz.

İletişim konusuna değinmişken görüşme esnasında bakıcının sizinle olan diyaloglarına da dikkat etmenin çok ama çok önemli olduğunu belirtmek isteriz. Zira hem çocuğunuzun hem de sizin bakıcıyı sevmeniz ve samimiyetini hissetmeniz gerekiyor.

Mutlaka Talep Edilen Belgeler Arasında Özgeçmiş ve Referans Bulunuyor

Bakıcının daha önce çalışmış olduğu yerleri ve edindiği deneyimleri öğrenmeniz açısından oldukça önemli olan bu belgeyi talep etmenizde fayda var. İş görüşmesine gelirken Özgeçmiş isteminiz hem bakıcı adayı hakkında eğitim durumu, kişiler özellikler gibi temel konulardan bilgi edinmenizi sağlar hem de daha önce çalıştığı yerde ne kadar süreyle çalışmış ve sorumlulukları arasında neler olduğunu görmeniz iş görüşmesinde hem sizin hem de bakıcı için daha net bir çizgi çizilmesini sağlayacaktır. Referans konusu ise kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Örneğin: Bakıcının daha önce çalışmış olduğu aile ona kötü davranmış ve haksızlık etmişse olumsuz bir referans verir ve buna bakara bakıcı adayını değerlendirmeniz sizi doğru bir sonuca götürmez. Burada önemli olan konu bakıcının sizinle nasıl iletişime geçtiği, enerjisi ve çocuklara olan sevgisi diyebiliriz.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Mevzuat Dahilinde

MASAK mevzuatı dahilinde nüfus cüzdanı fotokopisinin iş veren tarafına verilmesi zorunluluğunun olduğunu belirtmek isteriz. Mevzuat haricinde bu durumun iş veren ve aday arasında karşılıklı güven oluşması açısından önem arz ediyor. Özellikle çocuk bakıcılığı gibi hassas bir iş dalında güven konusu normalden çok daha fazla önemli.

Emniyetten Alınmış Sicil Dosyası İstenebilir

Çocuk bakıcılığı yapacak olan kişiden istenen bir diğer belge ise sicil belgesidir. Bakıcılık yapacak olan kişinin daha önce herhangi bir suça karışmamış olmasının öneminde bahsetmiyoruz bile. Toplumun kurallarına
karşı gelip suç işlemiş birisinin çocuğunuzun hayatında rol oynamasını pek
istemezsiniz. Elbette günümüzde çok istisnai durumlarla karşılaşabiliyoruz
ama bu durumlarla karşılaşmamız sizin de esnek olacağınız anlamına gelmiyor. Çocuğunuzun gelişimi, psikolojisi ve güvenilirlik açısından temiz bir sicil belgesi büyük önem taşıyor.

İş Görüşmesine Gelirken Sağlık Raporu Şart!

Bakıcınız çocuğunuzla yakın çalışacak ve hatta sizden daha fazla vakit geçireceği günlerin olacak. Bu sebeple iş görüşmesine gelirken bakıcıdan sağlık raporu isteyebilirsiniz ne de olsa çocuğunuzla yakın temas halinde olacak olan bu kişinin sağlığının yerinde olduğunu ve bulaşıcı bir hastalık taşımadığından emin olmanız gerekiyor. Hepatit A, B ve tüberküloz için parazit tetkiklerini isteyebilirsiniz. Ülkemizde kültür faktöründen dolayı bu gibi şeylerin ayrıntılı sorulması hoş karşılanmıyor olabilir fakat bu durumun çocuğunuzun sağlığı ve hayatı için kritik olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve bu durumu anlayışla karşılayabilecek profesyonellerle çalışın!

Ev Adresini Öğrenin ve Evinde Ziyaret Edin

İşe alım yapacağınız bakıcının evini ziyaret ederek nasıl bir ortamda kimlerle yaşadığını öğrenebilir. Bakıcının ev düzeninden yola çıkarak aile ile vakit geçirmekten hoşlanıp hoşlanmadığına, karakterine ve aile yapısına kadar birçok konu hakkında fikir edinebilirsiniz. Hem de oturduğu yeri öğrenerek herhangi bir durumda kendisine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz ikametgah belgesi de talep edebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz belgeler haricinde kişinin çocuk sevgisi, samimiyeti, psikolojisi ve kişiliği gibi belgelenemeyecek olan durumları da iyi anlamanız hatta gerekirse bir psikolog eşliğinde bakıcınızı seçmenizi tavsiye ederiz. Her iki taraf içinde tüm bu belgelerin karşılıklı güven oluşması niyetiyle istendiğini ve bunun bir iş olduğunu unutmamanızda fayda var.

Bakıcı alırken size rehber niteliğinde olabilecek Bakıcı alırken sorulması gereken sorular? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

(Visited 319 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir