Bakıcı Teşviği Nedir?

bakici-tesvigi-nedir
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre ev içinde yaşayanlar tarafından yapılan eylemler (bulaşık yıkama, temizlik yapma, ütü yapma, çamaşır yıkama, eve alışveriş yapma, bakıma ihtiyacı olan kişilere bakma) ev halkı dışındaki birey veya bireyler tarafından yapılıyorsa bu durum ev hizmeti olarak kabul ediliyor. Fakat burada ev halkı dışından kastımız yalnızca çekirdek aile değil, ikinci veya üçüncü dereceden akrabalar da ev halkından sayılıyor.

Ev hizmetlerinde çalışan bakıcılara devlet destek oluyor.

Ev hizmetini gerçekleştiren bireyler devlet desteğinden yararlanıyor. Türk ya da yabancı bir kişiyi sigortalı olarak ev hizmetlerinde çalıştırırsanız devlet size bakıcı teşviği ya da diğer adıyla prim teşviği sağlıyor. Elbette devlet bu desteği sağlarken belirli şartlar istiyor.Devlet desteğinden bakıcı teşviği için faydalanmak için gereken şartlar:

  • Bakıcı olarak çalıştırılacak kişinin son 3 aydır en fazla 10 gün sigortasının olması gerekiyor.
  • Bakıcı olarak çalıştırılacak kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması gerekiyor.
  • Bakıcı olarak çalıştırılacak kişinin Türk ya da yabancı olması fark etmiyor ancak bakıcı olarak çalıştırılacak kişi yabancı ise önemli bir noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Yabancı bakıcı olarak çalıştırılacak kişinin yabancı çalışma izni ve oturma izninin olması gerekiyor. Aksi takdirde devlet desteğinden yararlanamıyorlar. Bunun yanı sıra ise çalışma izni olmadan herhangi bir yabancı bakıcı çalıştırılması mümkün değil.
  • Bakıcı olarak çalıştırılacak kişi üçüncü dereceden yakın akraba ise devlet desteğinden faydalanamıyor.
  • Bakıcı olarak çalıştırılacak kişinin emekli olmaması gerekiyor.
  • Bakıcı olarak çalışacak kişi emekli olursa devlet desteğinden faydalanamıyor.

Bakıcı teşviği ne zamandan başlıyor ve ne kadar süre devam ediyor?

Bakıcı teşviğinden faydalanmakiçin öncelikle yukarıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ardından bakıcı teşviği, başvurudan sonraki ikinci ayın sonundan itibaren başlıyor. Devlet desteği, başlangıç süresinden itibaren 18 ay boyunca devam ediyor.

Teşvikten yararlanan kişiler ev hizmeti için Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç prim ödemiyor. Bu noktada devlet desteğinden yararlanmak için yukarıdaki şartlara uygunsanız teşvikten faydalanabilirsiniz.

Bakıcınız henüz yeniyse veya bakıcınızla aranızda güven problemi varsa, araştırma yaparken bakıcı kamerası kullanma konusuna rastlamış olabilirsiniz. Bakıcı Kamerası Kullanmak Doğru mu? adlı makalemizi okuyup kafanızdaki soru işaretlerinizi silebilirsiniz.

(Visited 401 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir