Bakıcı Kamerası Kullanmak Doğru mu?

bakici-kamerasi-kullanmak-dogru-mu
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Evde değilken bakıcınızın, bakıma ihtiyaç sahibi kişiyle olan iletişimini merak ediyor olabilirsiniz. Hatta güvenlik açısından bakıcınızı test etmek istiyor da olabilirsiniz. Bakıcınıza henüz güvenmediğinizden bakıma ihtiyaç sahibi kişinin güvende olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunu test etmek için çözüm yolları ararken bakıcı kamerası tercihini fark etmiş, bu tercihi kullanmak mantıklı gelmiş ve denemek istiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki durumlar sonucu oluşan eylemlerden kendinize çıkarım yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra bakıcı kamerası kullanmadan önce bilmeniz gereken spesifik noktaları aşağıda belirttik.

Bakıcınızdan izinsiz güvenlik amacıyla bakıcı kamerası kullanmak yasal bir bilişim suçudur.

Bakıcınızdan izinsiz bir şekilde güvenlik amacıyla dahi olsa kamera kullanmak yasal bir bilişim suçudur. Bu bilişim suçu başınıza dert olabilir. İzinsiz kamera kullanarak birini veya birilerinin görüntüsünü veya sesini kaydetmek yalnızca bakıcınızın için değil, dışarıdan herhangi biri de olsa yasal bir suçtur. Bu yüzden ses kaydı veya video kaydı almak istediğiniz zamanlarda çekim yapacağınız kişi veya kişilerden izin almalısınız. Olası bir durumda çektiğiniz ses kaydı veya görüntüyü kullanacağınız zaman bunun için de çektiğiniz kişinin veya kişilerinin iznini almalısınız. Suç olmaması adına izinsiz kullanmamalısınız.

Bakıcınıza kamera kullandığınızı söylediğiniz müddetçe bakıcı kamerasını kullanabilirsiniz.

 Bakıcınızın izni doğrultusunda bakıcı kamerasını kullanabilirsiniz. Bu süreçte bakıcınıza bakıcı kamerasını güvenlik amacıyla kullanmak istediğinizi belirterek bakıcınızdan izin alabilirsiniz. Bakıcınız karşı geldiği müddetçe bakıcı kamerasını kullanmamalısınız. Eğer bakıcı kamerasını kullanmayı tercih edecekseniz bakıcınıza yalnızca güvenlik amacıyla olduğunu ve bir yerde paylaşmayacağınızı belirterek bakıcınızı ikna edebilirsiniz. Böylelikle bakıcınızla aranızdaki iletişimde bir sıkıntı yaşanmaz.

Bakıcınıza güveniniz olduğu takdirde bakıcı kamerası kullanmanıza gerek kalmaz.

Güvenlik kısmı bu açıdan önemlidir. Bakıcınıza güvenmek için çok tercih edilen belirli kriterlere dikkat ederek bakıcınızı seçebilirsiniz. Bakıcınız bu kriterlere sahip ise güvenilir olduğu anlamına gelir. Güven duyduğunuz bakıcıya güvenlik açısından şüphe etmeyeceğinizden dolayı bakıcı kamerası kullanmak zorunda kalmazsınız. Böylelikle bebeğinizi, çocuğunuzu ya da hastanızı gözünüz kapalı bir şekilde bakıcınıza emanet edebilirsiniz ve içinizde şüphe olmadan gönül rahatlığıyla yapacaklarınıza devam edebilirsiniz.

Bakıcınız için güvenlik açısından bakıcı kamerası kullanımını bunları göz önünde bulundurarak değerlendirip kararınızı verebilirsiniz. Bakıcınızın güvenilirliğin bu kadar önemli olmasının ve bakıcı seçimi yaparken işinizi yarabilecek tavsiye niteliğindeki Güvenilir Bir Çocuk Bakıcısının Sahip Olması Gereken Özellikler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

(Visited 742 times, 1 visits today)

1 Yorum Var

  1. esma

    Merhaba benim evhizmetlerinde yatılı yabanci uyruklu personel ihtiyacım var. 8, 7, 4 yaşında okula giden çocugum var. Haftada 1 gün evimi temizleyen personelim ve yemekleri kendim yapıyorum. Çalışmak isteyen personel olursa görüşmek isterim Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir