Bakıcı İle Görüşmelerde İşinize Yarayacak Tavsiyeler

bakici-ile-gorusmelerde-isinize-yarayacak-tavsiyeler
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Bakıcı seçimi çocuklu ailelerin en büyük problemlerinden bir tanesidir diyebiliriz. Çünkü bakıcılar çocuk ve bebek eğitiminde aynı zamanda onların fiziksel, zihinsel ve de ruhsal gelişimlerinde önemli bir rol oynayan kişilerdir. Bu sebeple de bakıcı adayları ile görüşme yaparken ince eleyip sık dokumak gerektiğini söyleyebiliriz. Karşınızdaki bakıcı adayının çocuğunuzun geleceğine direkt olarak etki edeceğini unutmadan görüşme esnasında iyi bir kişilik analizi yaparak ortalama bir sonuca varmanız şart. Bunun yanında ise tecrübelerini, iş anlayışını ve çocuklarla olan bağınıda tartıp biçmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere yardımcı olması açısından bakıcı ile yapacağınız görüşmelerde işinize yarayacak birkaç tavsiye vereceğiz.

İlk İntiba Çok Önemli!

Bakıcıyla yapacağınız görüşme de ilk intiba çok önemlidir. Giyim ve dış görünümüne özen gösteren bir kişiye bakarak birçok çıkarımda bulunabilmeniz mümkün. Bunun yanında ise önemli olan bir diğer konu görüşme esnasında ki tavırlardır. Hem sizin hem de bakıcının tavrı bu noktada çok önemlidir. Çünkü bakıcıyı işe almaya karar verirseniz tavrınız sizinle çalışmaya başlayacağı anla aynı olmalıdır. Unutmayın, görüşme işe alımın ilk adımıdır. Bunu göz önünde bulundurarak bakıcı ile görüşme yapmanızı tavsiye ederiz.

Görüşmeyi Pozitif Bir Havada Tutun

İş veren olarak ortamın dengesini ayarlamak sizin elinizde. Bu yüzden bakıcı ile yapacağınız görüşme boyunca ne olursa olsun ortamın gerilmesine müsaade etmeyin ve pozitif havayı sabit tutmaya çalışın. Böylelikle ilk görüşmeden itibaren bakıcı ile aranızdaki bağın temellerini atmış olacaksınız. Karşı tarafa gergin ve negatif bir enerji gönderirseniz iyi bir bakıcı adayını elinizde kaçırabilirsiniz. Diğer işlerden farklı olarak bakıcılık konusunda araya duygusallık faktörü de girebiliyor. Zira hem çocuğunuzla hem de sizinle sıklıkla vakit geçiren bakıcılar bir süre sonra ailenin bir parçası haline geliyorlar.

İş Geçmişinden Yola Çıkarak Hakkında Bilgi Edinin

Bakıcınızın iş geçmişinden yola çıkarak hakkında bilgi edinmeniz onun çalışma şekli ve yaklaşımı ile ilgili bilgi edinmenizi sağlayabilir. Örneğin: Ali ve Ailesi ile 2 yıl çalışmışsınız, nasıl bir tecrübeydi sizin için?, En çok zorlandığınız durum neydi? Şeklinde sorular sorarak bakıcının hem eski çalıştığı aileye yaklaşımını hem de işi ile ilgili neler düşündüğü hakkında çıkarım yapabilmeniz mümkün. Genellik bakıcıdan alınan pozitif enerji veya referanslar sebebi ile bu tarz sorular sorulmayabiliyor fakat bakıcı ile yapacağınız görüşmede mutlaka özgeçmişi ile ilgili sorular sormanızı ve kendi kriterleriniz ve düşünceleriniz üzerinden bir sonuca varmanızı tavsiye ederiz. Son çalıştığı aile ile iş birliklerinin neden sona erdiğini sorarak

Kendi Beklentilerinizden Bahsetmeyi Unutmayın

Bakıcı ile görüşmeniz esnasında beklentilerinizden bahsetmeyi unutmayın. Nasıl bir çalışma şekli izleyeceğinizden, çocuğunuza karşı tutumunuzdan, hangi şartlar altında çalışmasını istediğinizden, bakıcıdan ne tür bir destek istediğinizden, ev işlerine yardım edip etmeyeceğinden… Böylelikle hem bakıcının iş tanımını daha iyi yapabilir hem de bakıcıya işi yapıp yapamayacağı ile ilgili düşünme fırsatı verebilirsiniz. Beklentileriniz ile ilgili ilk görüşmede netleşirseniz daha sonra kimsenin beklemediği ve bilgisi dahilinde olmayan bir durum yaşanmaz. Unutmadan, siz kendi beklentilerinizden bahsederken onun beklentilerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin.

‘‘Diyelim ki…’’, ‘‘Eğer…’’ ile Başlayan Sorular Sorun

Olası senaryolar üzerinden bakıcıya belirli sorular yönelterek çalışma şekli ile ilgili fikir edinmenizi tavsiye ederiz. Örneğin: Eğer kızımız size çeşitli isimler takarsa ne yaparsınız? Veya ne yapmayı uygun bulursunuz? Gibi sorular sorarak çocuğunuzla ilgili tutunacağı tavrı öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde çocuğun hastalandığı dönemlerde veya acil durumlarda ne yapacağı ile ilgili sorular sorarak ne kadar soğukkanlı olduğunu ve kriz yönetimi konusunda ne kadar iyi olduğunu ölçebilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklar

Bakıcınız ile ilgili mutlaka öğrenmeniz gereken bir diğer konu ise kötü alışkanlıkları olup olmadığıdır. Zira alkol ve sigara gibi çocuğunuzu olumsuz yönde etkileyebilecek alışkanlıklar ilerleyen zamanlarda size büyük sorunlar yaratabilir. Bu yüzden kötü alışkanlık konusunu en başta konuşmanızı tavsiye ederiz.

Bakıcı adayınız ile görüşmeniz esnasında işinize yarayabilecek tavsiyeleri sizler için sıraladık yukarıda saydığımız bilgilere ek olarak görüşme esnasında bakıcının ses tonu, duruşu, yüz ifadesi, sorularınıza cevap verirken gösterdiği heves, mutlu ve enerjik mi? Yoksa sakin ve çok mu sessiz?, görüşme sırasında rahat mı gergin mi? Göz teması kurma sıklığı gibi noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Bakıcı seçme konusunda işinizi kolaylaştırabilecek tüyoları yazdığımız Bakıcı seçerken nelere dikkat edilmeli? konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

(Visited 173 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir