Bakıcı Alırken Sorulması Gereken Sorular

bakici-alirken-sorulmasi-gereken-sorular
RSS
Follow by Email
Facebook
fb-share-icon
Twitter
Tweet

Çocuğunuzla gün boyu vakit geçirecek olan kişinin kim olduğunu anlamanız, bakıcı ile yapacağınız iş görüşmesinin kritik noktalarından bir tanesi diyebiliriz. Ebeveynler olarak bakıcı seçerken hepimiz kendisi ve hayatıyla barışık, iletişim kabiliyetleri güçlü, çocuklarla vakit geçirmeyi seven, titiz, özgüveni yüksek ve profesyonel kişiler ararız. Son zamanlarda ise medyaya sık sık yansıyan haberlerle birlikte aileler arasında çocuk bakıcısı konusundaki hassasiyet arttı diyebiliriz. Bu durum ise bakıcılarla yapılan görüşmelerin ebeveynler tarafından daha bilinçli ve sağlıklı şekilde yapılması gerektiğinin bir işareti. Peki bakıcı ile görüşme yaparken sorulması gereken sorular nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

Daha Önce Bakıcılık Deneyiminiz Oldu Mu?

İş görüşmesi sırasında ilk sorulacak sorulardan biri olan bu deneyim sorusu bakıcı hakkında ön bilgi edinmenizi sağlar. Örneğin deneyimli bir bakıcı olduğunu söylüyorsa bu soruya ilaveten ‘‘kaç çocuğa baktınız?’’, ‘‘daha önce ilgilendiğiniz çocukların yaşları nelerdir?’’ ve ‘‘mümkünse daha önce çalıştığınız ailenin iletişim bilgilerini alabilir miyim?’’ sorularını ekleyebilirsiniz. Böylelikle kişinin tecrübesi ve çocuklara karşı olan tutumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Eski İşinizden Neden Ayrıldınız?

Bakıcının son işinden neden ayrıldığını öğrenmeniz hem çalışma tarzı hem de kişiliği hakkında fikir edinmenizi sağlar.

Çocuğun Beslenmesinde Nelere Dikkat Edersin?

Tüm günü çocuklarınızla geçirecek olan bakıcıların beslenme konusundaki görüşlerini öğrenmeniz çocuğunuzun bedensel gelişimi ve sağlıklı beslenme konusundaki gelişimi için önemli. Sonuçta bakıcının bu konuda çocuğun bilinçlenmesinde büyük rol oynuyor.

Acil Durumlarda Ne Yaparsınız?

Görüşme esnasında mutlaka sormanız gereken bir diğer soru olan acil durum konusu. Bakıcının Çocuğunuz düştüğünde veya yaralandığında nasıl bir yol izleyeceğini veya ağzına boncuk, ilaç gibi tehlikeli maddeleri götürmesi durumunda ne yapacağınızı öğrenmeniz stres ve kriz altında bakıcının nasıl bir kişi haline geldiğini öğrenmenizi sağlayabilir. İlk yardım konusunda bilgi sahibi olması ise artı bir özellik.

Kurallarınız Nelerdir?

Çocuk bakımı konusundaki kuralları nelerdir? Çocuk hakkında çok mu esnek, çok mu disiplinli yoksa tutarlı bir tavrı mı var? Görüşme yaparken bunu öğrenmeniz bakıcının çocuk gelişimi hakkında fikir edinebilirsiniz.

Çocuk Hastalıkları Konusunda Bilginiz Var Mı?

Çocuklar gelişim çağında çeşitli hastalıklar geçirmektedir. Bunların arasında kızamık, çiçek veya geçici alerjik hastalıklar olabilir. Bakıcının bu hastalıklara karşın nasıl hareket edeceğini görüşme esnasında öğrenmeniz değerlendirme sürecini kolaylaştıracaktır.

Çocuklarla Nasıl Vakit Geçireceksiniz?

Çocuğunuzun ruhsal ve zihinsel gelişimine önem veriyorsanız görüşme esnasında bu soruyu bakıcı adayına yöneltmeyi unutmayın. Örneğin çocuklarla saklambaç mı oynayacak? Yoksa gitar çalmak gibi sanatsal faaliyetler mi yapacak?

Çocuk Bakımına İlişkin Herhangi Bir Belgeniz, Sertifikanız ya da Diplomanız Bulunuyor Mu?

Görüşme sırasında bu tarz bir soru yönelterek bakıcının çocuk bakımı ile ilgili resmi yeterliliğinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Çocuk bakımı ile ilgili yeterliliği bulunan bakıcıları ise tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bu soruları telefon görüşmesinden ziyade yüz yüze görüşme sırasında sorarsanız eğer bakıcıyı daha iyi gözlemleyebilir ve sizinle diyalog kurma şeklini görebilir aynı zamanda da karakter analizi yapabilirsiniz. Yukarıdaki sorulara ek olarak:

  • Bakıcılık hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Çocuklar en çok neye ihtiyaç duyar?
  • Ücret Beklentiniz Nedir?
  • Hangi Şartlar Altında Ebeveynlere Ulaşırsınız?
  • Bu İşi Ne Kadar Süre Yapmayı Düşünüyorsunuz?

gibi açık uçlu soruları görüşme esnasında sorarak bakıcı adayı hakkında fikir edinebilir ve daha sonra sağlıklı bir şekilde   görüşmeyi değerlendirebilirsiniz.

Bakıcılar ile ilgili merak edilen ve önemli konulardan biri olan Bakıcılara sigorta zorunluluğu konusu hakkında bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

(Visited 660 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir